Rollform Makina İmalatı

ROLLFORM MAKİNA İMALATI

Rollform esas olarak sabit kesitli ve kalınlıklı tüp, boru ve profillerin  yüksek hacimde imalatı için geliştirilmiş bu yöntem başka işlemlerle bir arada kullanılarak beyaz eşya gövdelerinden, çelik kapı ve kasalarına , özel paslanmaz çelik mobilya profillerinden  mobilya ray ve kızaklarına  ve depolama rafları ve ayaklarından çatı (kaplama) panellerine , kadar çok geniş bir kullanım alanı buluyor. Uygulamalarda bilgisayar denetimli makara eksen kontrolü ile sadece sabit kesitli değil, değişken kesitli açık profillerin imalatında da kullanımı olanak sağlamaktadır..

Rollform işlemini cazip kılan en önemli avantajlar arasında yüksek üretim hacmi, düşük işgücü kullanımı, pek çok işlemle bir arada kullanılabilirlik, yüksek yüzey kalitesi ve düşük boyutsal toleranslar, çok sert veya sünekliği düşük metallerin artırımlı bir süreç içinde başarı ile şekillendirilebilmesi, boyalı, metal, polimer vb. kaplamalı sac levhaların işlenebilmesi ilk akla gelenler. Temel kısıtlamalar ise göreceli olarak yüksek makine ve makara (merdane, röle) yatırımı, sabit parça kesiti ve cidar kalınlığı ve geometrik karmaşıklık arttıkça artan paso sayısı sebebiyle uzunlamasına büyüyen makine sayılabilir.

Bu teknolojinin en kritik yönü proses ve dolayısıyla makara tasarımıdır. Rollform işlem adımlarının tasarımı çiçek şeması (flower diagram) adı verilen bütün bükme pasolarının üst üste gösterildiği bir şekil üzerinde geliştirilir

Müşteri talepleri doğrultusunda rollform makine,makara tasarımı, kaset sistemleri imalatları ve yedek parça ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Müşteri taleplerine göre komple hat ve makine tasarımı kendi mühendislik departmanımızda proje ve tasarımı yapılmaktadır.

 

Gerçekleştirdiğimiz bazı projeler;

 

  • Trapez Rollform Hattı
  • Soğuk oda ve Gizli vida rollform hattı
  • Alçıpan Profil Üretim Rolform Hattı
  • Sıva Köşe profil Rollform Hattı
  • Kepenk Profil Hattı
  • Beton altı Profil Rollform Hattı
  • Açık profil Rollform Hatları